Nawet najpiękniejsza i starannie wykonana elewacja niszczeje, za co w największym stopniu odpowiadają niekorzystne czynniki atmosferyczne. Pomimo zastosowania ochronnej powłoki, która zabezpiecza przed biokorozją, wraz z upływem czasu traci ona swoje pierwotne właściwości. Jest w coraz większym stopniu wymywana. Powstają również uszkodzenia mechaniczne, trzeba liczyć się z obniżeniem walorów estetycznych na skutek działania rozmaitych zanieczyszczeń. Kolejnym problemem są mikroorganizmy, które również przyczyniają się do niszczenia materiałów budowlanych. Istotna będzie odpowiednia pielęgnacja elewacji, która służy przedłużeniu jej żywotności.
Czyszczenie elewacji z zabrudzeń i porostów
Jeśli elewacja ma zachować przez długi czas swoje walory użytkowe i estetyczne, to trzeba ją właściwie pielęgnować. Istotne będzie pozbycie się z niej zanieczyszczeń. Wykonując czyszczenie elewacji znaczenie ma to, aby dobrać odpowiedni środek czyszczący do rodzaju zabrudzenia. Na drobne zanieczyszczenia i powierzchowne zaplamienia wystarczające będzie zastosowanie myjki wysokociśnieniowej. Za jej pomocą można szybko pozbyć się zabrudzeń. Nieco trudniej będzie w przypadku zalegającej sadzy w strukturze i rdzawych nalotów. Wymaga to użycia specjalistycznego preparatu i pokrycia elewacji powłoką zmniejszającą podatność na zabrudzenia. W sprzedaży znajdują się środki do usuwania kurzu i sadzy. Wystarczy rozcieńczyć je z wodą w odpowiednich proporcjach i rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni elewacji za pomocą myjki wysokociśnieniowej. W przypadku uporczywych zabrudzeń można nanieść na nierozcieńczony preparat, czyli w skoncentrowanej formie, pozostawić na kilkanaście minut, po czym zmyć wodą pod ciśnieniem.
Sporym problemem na elewacji są różne mikroorganizmy.W przypadku grzybów, pleśni i porostów należy sięgnąć po środki o silniejszym działaniu. Nie wystarczy umycie elewacji, trzeba też zastosować środki biobójcze. W celu pozbycia się pleśni najlepiej sprawdzi się szczotka i preparat pleśniobójczy. Po dokładnym wyczyszczeniu elewacji warto ją zaimpregnować, aby była należycie chroniona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Warto pokryć elewację tynkiem hydrofobowym, dzięki czemu nie będzie ściągała w nią woda. zapobiegnie to powstawaniu bio korozji. problemem są także gryzonie, przed którymi należy zabezpieczyć elewacje. W tym celu świetnie sprawdzają się specjalne listwy cokołowe, które montuje się na dolnej warstwie ocieplenia. Służy to wyeliminowaniu dylatacji, przez które przedostają się gryzonie, po czym niszczą termoizolacje. Do malowania elewacji stosuje się farby akrylowe i silikonowe.