Skip to content

Alsbud

budownictwo, nieruchomości

Menu
  • Remont
  • Dach
  • Elewacja
  • Okna
  • Instalacje
Menu
remont dachu

Kiedy konieczny jest remont dachu?

18 maja 202226 maja 2022

Tak jak każdy inny element budynku, dach wymaga regularnych prac konserwacyjnych. W końcu jednak nadchodzi moment, gdy trzeba zmierzyć się z koniecznością całkowitej wymiany pokrycia dachowego. Jak należy się zabrać za naprawę dachu, kiedy konieczny jest gruntowny remont i do wykonania jakich poprawek i zmian możemy go wykorzystać?

Monitorowanie stanu dachu

Przede wszystkim należy regularnie kontrolować stan dachu. Uszkodzenia pokrycia, takie jak popękane dachówki czy pogięta blacha dachowa możemy zlokalizować, obserwując zacieki tworzące się na suficie oraz skosach poddasza. Warto również przyjrzeć się więźbie dachowej pod kontem uszkodzeń drewnianych elementów, na przykład pęknięć, ugięć czy skręceń. Z zewnątrz możemy zaobserwować przebarwienia i zabrudzenia pokrycia, a także uszkodzenia rynien – tworzące się na nich zimą sople sygnalizują nieszczelności na łączeniach rynien. W przypadku, kiedy uszkodzenia są rozległe, powinniśmy zatrudnić dekarza, który wyda swoją profesjonalną opinię, zbada szczelność przestrzeni wentylacyjnej pod pokryciem i sprawdzi stan obróbek blacharskich. Jeśli konieczna okaże się wymiana całego dachu i elementów konstrukcyjnych, nie unikniemy również zaangażowania architekta.

Miejscowa naprawa uszkodzeń

Jeśli chodzi o dach wykończony dachówkami, zazwyczaj przecieki są spowodowane przez pęknięte czy uszkodzone dachówki, które można łatwo zdjąć i zastąpić nowymi. Aby dostać się do miejscowo uszkodzonych obróbek blacharskich, wystarczy zazwyczaj zdemontować jedynie część pokrycia, wymienić je i ułożyć całość ponownie. Pokrycie z blachy można prowizorycznie załatać, używając specjalnie do tego przeznaczonych taśm uszczelniających, jednak należy pamiętać, że jest to jedynie tymczasowe rozwiązanie. W budynkach z nieużytkowym poddaszem, w którym jest dobry dostęp do więźby, możliwe jest w razie konieczności wzmocnienie jej bez demontażu pokrycia. Wszystkie poważniejsze prace powinny się jednak odbywać pod kontrolą fachowca.

Gruntowny remont dachu – wymiana więźby

W razie znacznych uszkodzeń pokrycia lub elementów konstrukcyjnych konieczna staje się kosztowna naprawa dachu, a właściwie jego wymiana na nowy. Wiąże się to z koniecznością tymczasowego opuszczenie poddasza czy strychu, zabezpieczeniem go przed opadami oraz wywozem dużej ilości odpadów. Konieczne będzie zwrócenia się do architekta, który zaprojektuje dach od nowa, i solidnej firmy oferującej usługi dekarskie. Choć zwykle remont dachu będzie dotyczył wymiany pokrycia i wzmocnienia uszkodzonych elementów więźby dachowej, to w przypadku znacznych uszkodzeń, spowodowanych przez grzyb czy inne czynniki, trzeba wymienić także więźbę.

Ulepszenia i poprawki

Tak znaczna ingerencja w konstrukcję dachu łączy się z możliwością wprowadzenia różnego rodzaju ulepszeń. Możemy na przykład zdecydować się na podniesienie dachu i przerobienie poddasza na pomieszczenia użytkowe, zmienić kąt nachylenia połaci czy dodatkowo naświetlić przestrzeń poprzez dobudowanie lukarny lub zwiększenie ilości okien połaciowych.

Ostatnie wpisy

  • Co ma szczególne znaczenie przy wyborze ubezpieczenia na dom?
  • Jaka klimatyzacja do domu?
  • Rolety czy żaluzje zewnętrzne do domu jednorodzinnego
  • Remont domu – od czego zacząć?
  • Jak dbać o elewację domu?
novastrefa - projektowanie wnętrz
© 2023 Alsbud | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme